Simulane.com - İnteraktif Tedarik Zinciri
Genel
İnteraktif Tedarik Zinciri

Yapımcı Beğeni
İDE Bilişim

Nasıl oynanır? Favorilere Ekle
Tanıtım
Oyun, tedarik zinciri sürecinde yer alan işletmelerin üç farklı girdiden oluşan bir ürünü tedarikçiden başlayıp son tüketiciye sevk edilmesi süreci olarak tanımlanabilir. Bu süreçte, her katılımcı, hem kendisine gelen siparişi karşılama hem de sipariş vermekle yükümlüdür. Oyun sürecinde, tüm iletişimler yazılı olarak ve formlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.Teorik bilginin üzerine uygulamaya dayanarak beceri ve yetkinliklerin kazandırıldığı İnteraktif Tedarik Zinciri Eğitimi Oyununda, katılımcılar moderatör tarafından verilen senaryolar doğrultusunda zincir içindeki görevlerini yerine getirip maliyetlerini ve hizmet düzeylerini kontrol altına almayı çalışmaktadırlar. Oyun kapsamında, katılımcılar; tedarikçi, üretici, distribütör ve perakendeci rollerini üstlenerek, tedarik zincirinin dinamik ve etkileşimli yapısınını görebilmekte ve sisteme yönelik kararlar verebilmektedir.
Genel:

ABD’nin en önemli işletme okullarından biri olan Massachusetts Institute of Technology (M.I.T) tarafından “Beer Game” olarak tasarlanan oyunun temel ilkelerini benimseyen İnteraktif Tedarik Zinciri Eğitimi Oyunu, katılımcılarına zincir üzerindeki akışı ve yönetim becerileri kazandırırken takım ruhu gelişiminde de önemli rol oynamaktadır.

Kapsam:

Katılımcıların, tedarik zinciri sürecinde yaşanan tüm sıkıntıları hem mikro hem de makro boyutta görebilme olanağına sahip olabilecekleri bu oyunda, bir tedarik zinciri nasıl yönetilir/yönetilemez sorusunun iş hayatında uygulanabilir cevapları çok açık bir şekilde “yaparak”, “görerek” ve “tartışarak” alınabilmektedir.

Çalışanların, kendi yaptıkları iş dışında diğer işlerin de süreci nasıl etkilediğini görebilme fırsatını elde edebilecekleri interaktif çalışmada, çalışanların kurum aidiyeti ve takım ruhu gelişimi de sağlanmaktadır.

İçerik:

Oyun, tedarik zinciri sürecinde yer alan işletmelerin üç farklı girdiden oluşan bir ürünü tedarikçiden başlayıp son tüketiciye sevk edilmesi süreci olarak tanımlanabilir. Bu süreçte, her katılımcı, hem kendisine gelen siparişi karşılama hem de sipariş vermekle yükümlüdür. Oyun sürecinde, tüm iletişimler yazılı olarak ve formlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Teorik bilginin üzerine uygulamaya dayanarak beceri ve yetkinliklerin kazandırıldığı İnteraktif Tedarik Zinciri Eğitimi Oyununda, katılımcılar moderatör tarafından verilen senaryolar doğrultusunda zincir içindeki görevlerini yerine getirip maliyetlerini ve hizmet düzeylerini kontrol altına almayı çalışmaktadırlar. Oyun kapsamında, katılımcılar; tedarikçi, üretici, distribütör ve perakendeci rollerini üstlenerek, tedarik zincirinin dinamik ve etkileşimli yapısınını görebilmekte ve sisteme yönelik kararlar verebilmektedir.

Maksimum katılımcı Sayısı: 20 kişi