Simulane.com - Kazan-Kazan (Hands-On Oyun)
Genel
Kazan-Kazan

Yapımcı Beğeni
İDE Bilişim

Nasıl oynanır? Favorilere Ekle
Tanıtım
Uygulama, tedarik zincirinin bütünleşik yapısına vurgu yapmak çerçevesinde; kişi ve gruplar arası ilişkileri vurgulamak ve başarıya ulaşmak aynı bütüne ait farklı ekiplerin işbirliği yapmalarının önemini vurgulamak amacıyla tasarlanmıştır. Uygulamada eğitmenler kendilerini birden fazla işletmesi olan Holding sahibi olarak tanıtır. Bu holdingte yer alan işletmelerinin amacının “kazanabildikleri kadar kazanmaları” olduğu eğitmen tarafından önemle vurgulanır. Oyun, grubun 7’ye bölünmesi ile gerçekleştirilecektir. Her grup, 8 turdan oluşacak olan oyun süresince kendisine verilen kağıtlara "X" ve "Y" yazarak belli puan skalasına göre puanlandırılır.
Genel:

Uygulama, tedarik zincirinin bütünleşik yapısına vurgu yapmak çerçevesinde; kişi ve gruplar arası ilişkileri vurgulamak ve başarıya ulaşmak aynı bütüne ait farklı ekiplerin işbirliği yapmalarının önemini vurgulamak amacıyla tasarlanmıştır.

Kapsam ve Uygulama:

Uygulamada eğitmenler kendilerini birden fazla işletmesi olan Holding sahibi olarak tanıtır. Bu holdingte yer alan işletmelerinin amacının “kazanabildikleri kadar kazanmaları” olduğu eğitmen tarafından önemle vurgulanır. Oyun, grubun 7’ye bölünmesi ile gerçekleştirilecektir. Her grup, 8 turdan oluşacak olan oyun süresince kendisine verilen kağıtlara "X" ve "Y" yazarak Tablo 1’de yer alan grup kombinasyonlarına göre puanlandırılır.

Tablo 1:

KombinasyonX
(Puan)
Y
(Puan)
7X-10-
6XY-1250
5X2Y-1530
4X3Y-2020
3X4Y-3015
2X5Y-5013
1X6Y-7010
-7Y--5


Oyunun ilk safhasındaki en önemli kural; gruplar birbirleri arasında konuşamazlar, konuşan grup toplam puanından 50 puan kaybeder. Oyunun ikinci safhası ise görüşmeli (müzakere) turlar olarak ele alınmaktadır. Görüşmeli turlarda, görüşmecilerin nerede buluşacakları eğitmenler tarafından belirlenir. Bu yer diğer grupların görmeyeceği bir yerde belirlenir. Bu noktada eğitmenlerden biri katılımcılarla beraber salonun dışında bir yere çıkmalıdır. Görüşme turlarında grupların anlaşıp herkesi kazanabileceği ihtimal üzerinde anlaşacağı beklenmektedir.

Turların tamamı bittikten sonra ilk olarak puan tablosuna turlardaki puan ve toplam puanları yazılarak ekibe gösterilir ve ardından tartışma başlatılır. Öncelikle katılımcılara ne hissettikleri ve neler olduğu sorulur. Konuşmak isteyenlerin konuşmasına izin verilir. Anlaşmalardan sonra kendilerinin aldatıldığını hisseden gruplardan ve aldatıp yüksek puanla uygulamayı bitiren gruplardan fikirlerini söylemeleri istenir.

Maksimum katılımcı Sayısı: 20 kişi